Mit nevezhetünk coworkingnek, és hogyan néz ki belülről egy közösségi munkahely?

Az otthoni munka során nehezen lelsz rá a megfelelő inspirációra? Van még mit javítani a time menedzsmenteden, és tenni is szeretnél ennek érdekében? Gondoltál már arra, hogy belépsz egy coworking iroda közösségébe? Az otthoni munkavégzés és a saját vállalkozás építése számos előnnyel jár. Az előnyök mellett viszont könnyű beismerni, hogy a home office-nak számos hátránya is van. Utóbbiak viszont szerencsére könnyen megoldhatók.

Sokszor egyszerűen az a gond, hogy home office-ban nehéz összegyűjteni a munkavégzéshez szükséges ihletet. Egészen más a helyzet azonban, ha kiszakadsz ebből a környezetből, és nem a házimunkán vagy egyéb kikapcsoló elfoglaltságon jár az eszed. Ha azt látod magad körül, hogy mások is saját feladatukkal foglalatoskodnak, akkor Te is hatékonyabban végzed majd a munkádat. Nem véletlen, hogy egyre többen érdeklődnek a coworking iránt, amely lehetőséget nyújt arra, hogy közösségben töltsd napjaidat, mégis nagymértékben előmozdítsd produktivitásodat.

De mit is jelent az, hogy coworking, és mit tud egy közösségi iroda? A magyar fordítás – közösségi munkavégzés – kicsit csalóka, nem véletlen, hogy itthon is inkább az angol coworking kifejezés használatos. Egy coworking iroda nem csupán egy kényelmes és modern dolgozótér, hanem sokkal több annál. A szabadúszók számára a valahová tartozás érzését nyújtja, és egyúttal olyan környezetet teremt, amely hozzájárul a kreativitás és a hatékonyság fejlesztéséhez. Legyen szó mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról, egy coworking iroda mindenki számára ideális munkatér.

Világszerte felkapott irodabérleti konstrukció

A coworking néhány éve a startupok körében vált igazán kedveltté: ifjú, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát vettek volna ki, kevésbé költséges módon csupán munkaállomást béreltek egy coworking irodában. A mai napig az a jellemző, hogy a közösségi irodákat startupok, kisvállalkozók és szabadúszók használják hosszabb-rövidebb ideig. A munka fogalmával kapcsolatos elképzelések az elmúlt évek során gyökeresen megváltoztak, így a munkavégzésnek ez a fajtája egyre elterjedtebbé válik. A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács adatai szerint például a 35 év alatti dolgozók 20 százaléka működtet vagy tervez működtetni saját vállalkozást a miniállamban.

Egy Németországban készült online felmérés szerint világszerte jelenleg több mint 1 300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre szakosodott iroda működik. Ez először kevésnek tűnhet, az előző év adataihoz viszonyítva azonban hatalmas, 88 százalékos emelkedést jelent. Természetesen az USA dicsekedhet a legtöbb coworking irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy Európától sem idegen ez a fajta munkakultúra.

Kapcsolati háló és hatékony munkavégzés

A közösségi irodák, ahogy a nevük is jelzi, főleg a közösség ereje által képesek új bérlőket bevonzani. A fiatal vállalkozók ugyanis ihletet és szakmai szempontból fontos kapcsolatokat nyernek azzal, hogy munkahelyükön más területeken dolgozó kollégákkal oszthatják meg gondolataikat, és így közösen kereshetnek megoldást a problémákra.

Természetesen egy coworking irodában is adott a mindenki számára oly fontos privát szféra. A mai kor elvárásainak megfelelően egy coworking irodában is elvonulhatsz, ha csendes munkavégzésre van szükséged, a kollégák jelenléte miatt azonban soha nem érzed majd magad magányosnak. Ez később a networking és a közös munka során is hasznodra válhat. A más és más szakterületen dolgozó kollégák akár mindkét fél számára előnyös közös munkába is kezdhetnek.

A fő szempont a rugalmasság

Ha a saját főnököd vagy, sokszor olyasmivel is foglalkoznod kell, amely alkalmazottként nem a te feladatod lenne. Ez persze nem feltétlenül rossz, csupán másfajta időbeosztást kíván. Mindennek azonban hatalmas előnye, hogy te döntesz a saját idődről. A megfelelő coworking iroda lehetővé teszi, hogy akár este is bemehess, és elvégezhesd az adminisztratív teendőket. Oszd be saját magad az időd, és dolgozz akkor, amikor a leginkább produktívnak érzed magad!

A „digitális nomádság” talán legfőbb előnye, hogy szinte bárhol dolgozhatsz, csak egy laptop és wifikapcsolat kell hozzá. Nem véletlen, hogy amikor nemrég egy online utazási magazin összeállítást közölt a világ legmenőbb közösségi irodáiról, az első helyeken Bali, Thaiföld, a Kanári-szigetek és Barcelona végzett. Ha belföldön maradnál, akkor se ess kétségbe, hiszen már itthon is számos kellemes közösségi iroda közül válogathatsz. A napijegyárak 2500-5000 Ft körül mozognak, ha pedig tartósabban szeretnél berendezkedni, különböző bérletek közül válogathatsz. Minden közösségi iroda alapszolgáltatásába beletartozik a külön íróasztalokkal felszerelt nagy közös helyiség, a szélessávú wifi, valamint a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea is általában az alapár része, ha pedig vendéget fogadnál, bérelhetsz különálló tárgyalóhelyiséget is. Ezek az irodák jellemzően a városközpontban, tömegközlekedéssel is jól megközelíthető helyen találhatók.

Gondolkodj és tervezz előre!

Nyilvánvaló, hogy egy vállalkozás sikere azon múlik, a vezetők képesek-e mindig egy lépéssel a konkurencia előtt járni, és van-e tervük a jövőre nézve. A befektetett munka azonban csak akkor térül meg, ha inspiráló, kreativitásra ösztönző környezetben végezzük. Találd meg ezt egy coworking iroda segítségével!

De mit értünk coworking alatt, és hogyan néz ki egy közösségi iroda? Itthon sokszor emlegetik közösségi munkavégzésként, ám ez nem adja vissza a szókapcsolat Tovább pontos értelmét. Így nálunk is leginkább a nemzetközi coworking kifejezés a használatos. Egy közösségi iroda nem csupán egy kényelmes és modern dolgozótér, hanem sokkal több annál. A vállalkozók úgy érezhetik, egy közösséghez tartoznak, ezzel pedig kreativitásuk és produktivitásuk is nagymértékben növekszik. Legyen szó mikrovállalkozásokról vagy szabadúszókról, egy coworking iroda mindenki számára ideális munkatér.

A Deskmag magazin felmérése szerint a legtöbb bérlő 4 év után kezd elégedetlen lenni addigi irodájával, hiszen idővel az ő igényeik is változnak. A coworkerek a bérlés kezdetétől számított 3. hónapban a legelégedettebbek a választásukkal. A 2. évben még a bérlők 95%-a boldog a választott irodában, ami 4 vagy több eltöltött év után 85%-ra apad. Hasonló folyamat figyelhető meg az irodai közösséggel való azonosulás terén is.

Idővel a coworkerek nagy része a hot-desking módszerről áttér az állandó munkaállomás-bérlésre, és rugalmas időbeosztással szeretné használni az irodát. Továbbá minél többet dolgozik valaki egyetlen coworking irodában, egyre fejlettebb irodai eszközöket, jobban felszerelt tárgyalót, komolyabb fénymásolót és nyomtatót vár el. Tehát a bérlők megtartásának egyik módja lehet az irodai felszerelések folyamatos korszerűsítése.

A 46. hónap körül, amikor a munkahelyi elégedettség tetőpontján van, rengetegen határozzák el, hogy komolyabban elkötelezik magukat coworking irodájuk mellett. Így, ha az iroda képes kiemelkedő munkaállomást biztosítani számukra, hosszú távon is munkatársai között tudhatja ezeket a bérlőket. A coworking irodák tehát megtehetik a megfelelő intézkedéseket, hogy a lehető legkevesebb bérlő morzsolódjon le a bűvös 4 év eltelte után.

A coworkerek átlagéletkora 34 év, ám a legtöbb irodában jellemzően több korosztály dolgozik együtt. A Deskmag magazin kutatása szerint az idősebb coworkerek között több egyéni vállalkozó dolgozik, míg a fiatalabbak legtöbbször nagyobb cégek alkalmazottai.

A fiatalabb nemzedékhez tartozó coworkerek 42%-a web- vagy IT fejlesztő, az idősebbek hivatása pedig jellemzően tanácsadó, PR szakértő, tervező vagy újságíró. Az idősebb coworkerek gyakrabban vesznek igénybe hot-desking rendszert, nem fontos számukra az egész napos irodai hozzáférés, közelebb laknak az irodához, és kevesebbet dolgoznak egy-egy projekten. A fiatalok ezzel szemben sűrűbben járnak be rendes munkaidőn túl is dolgozni, jórészt különálló munkaállomást bérelnek, több időt töltenek a projektjeikkel, és hosszabban utaznak a munkahelyükre. A közösségi irodához való csatlakozástól számított 2 hónapon belül minden generáció átlagosan 6-7 fontos új munkakapcsolatra tesz szert.

A coworking tehát nem csak a fiatalok életmódjába illeszthető be. A középkorúak is számos értékes munkakapcsolatot alakíthatnak ki, rendszerezettebbé válhat a munkavégzésük, és hatékonyabban érvényesíthetik a munka és a magánélet egyensúlyát, ha közösségi irodában bérelnek maguknak helyet.

Az FRoffice közösségi irodája nem csak egy hangulatos és jól felszerelt dolgozótér. Nálunk szabadúszók és mikrovállalkozások egyaránt megtalálják, amit egy ideális dolgozóhelyben keresnek.

Bérlőink szabad életviteléhez alkalmazkodva mi is végtelenül rugalmasak vagyunk. Bérelhetsz munkaállomást néhány órára, vagy akár 1 teljes évre is leköthetsz magadnak állandó irodarészt. Kapukódos rendszerünknek köszönhetően késő este is beszaladhatsz dolgozni egy pár órát. A bérlési időpontokat rugalmasan módosíthatod vagy lemondhatod.

közösségi irodánkat kényelmes, praktikus irodabútorokkal rendeztük be. A komfortos munkakörnyezetről ezen kívül közösségi helyiség, zuhanyzóval felszerelt mellékhelyiség, gépesített konyha és klíma gondoskodik

A FRoffice közösségi irodái korhűen felújított, trendi műemlék épületben találhatók. A napi munkavégzés hatékonyságához profi irodai eszközök, nagyképernyős TV, flipchart valamint megbízható, stabil és gyors üzleti WIFI járul hozzá.

A FRoffice coworking irodáját riasztó és profi kamerás biztonsági rendszer védi, a féltett értéktárgyakat pedig zárható értékmegőrzőbe rejtheted.

Irodaépületünk központi helyen, a 13.. kerület centrumában, a Dózsa György út és a Lehel utca sarkánál található.

Mindez versenyképes áron, egyedi igényekre szabott ajánlatok keretében elérhető számodra.